Latvijā daudzi pēdējo gadu laikā ir aizrāvušies gan ar īsāku, gan garāku distanču skriešanu. Lai gūtu rezultātus, ir jāiegulda darbs un rūpes par sevi arī ārpus skriešanas treniņu grafika. Viens no labākajiem veidiem, kā maratona skrējēji var par sevi parūpēties, ir regulāra masāža.
Vairākos pētījumos ir pierādīts, ka masāža pēc lielas slodzes treniņiem, piemēram, garo distanču skriešanas, samazina muskuļu sāpīgumu, palīdz kājām atgūt viegluma sajūtu, kā arī ļauj visam ķermenim atbrīvoties un relaksēties. Jāņem vērā, ka vislabāk masāžu ieplānot 3-5 dienas pirms un pēc garāka skrējiena, piemēram, maratona distances noskriešanas. Muskuļi strādā arī masāžas laikā, tāpēc tiem jādod laiks atgūties, atslābt un atjaunoties. Tādā veidā tiks sasniegti labākie rezultāti.
Pētījumā par maratona skrējējiem tika secināts, ka masāžai ir noteicošā loma uztverē par atlabšanu. Skrējēji novērtē, ka pēc masāžas jutušies relaksētāki, kājas jutušās vieglākas, bijusi jūtama atšķirība pirms un pēc masāžas procedūras.
Citos avotos runā par ne tikai par masāžas fizioloģiskajiem efektiem, bet arī par psiholoģisko ietekmi. Lieliskiem rezultātiem ir vajadzīgs pareizais noskaņojums un prāta stāvoklis. Tas palīdz novērst arī traumu risku un uzlabo skriešanas rezultātus, kas ir būtiski maratona laikā.
Vairākos ar skriešanu saistītos portālos un forumos runā par dažādiem veidiem, kā palīdzēt sev pēc maratona skriešanas. Starp populārākajiem veidiem ir minēts neilgs, viegls, lēns skrējiens, ledus kompreses un vannas, kā arī masāža. Tā kā skrējējiem masāžas ir ieteicamas ik nedēļu starp treniņiem, tad masāžas krēsls ir ideāls variants, kā nodrošināt sev šo pakalpojumu. Plus, no regulāras masāžas ieguvēji būs ne tikai garo distanču skrējēji, bet ikviens, kurš uz skriešanu ir uz “tu”.
Masāžai nav jābūt sāpīgai, lai tā būtu efektīva, tāpēc masāžas krēsls būs īstais palīgs šajā jautājumā. “Borealis” piedāvājumā ir masāžas krēsli ar dažādām programmām un iestatījumiem, kas ļaus muskuļiem atslābt un sagatavoties jauniem personīgajiem rekordiem. Lai izdodas!
Avoti:
Dawson, L. G., Dawson, K. A., & Tiidus, P. M. (2004). Evaluating the influence of massage on leg strength, swelling, and pain following a half-marathon. Journal of sports science & medicine, 3(YISI 1), 37–43. Pieejams: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3990931/
Rauchenberg, D. (2008). Recovering Quickly from a Marathon. Runner’s World. Pieejams: https://www.runnersworld.com/advanced/a20803460/recovering-quickly-from-a-marathon/
Weerapong, P., Hume, P.A. & Kolt, G.S. The Mechanisms of Massage and Effects on Performance, Muscle Recovery and Injury Prevention. Sports Med 35, 235–256 (2005).Pieejams: https://doi.org/10.2165/00007256-200535030-00004