To, ka miegs ir svarīgs, būsim visi dzirdējuši. Bet kāpēc tas tā ir un cik daudz miega ir nepieciešams pieaugušam cilvēkam? Miegs un tā mehānismi ir daudz pētīti, tomēr joprojām mums ir daudz neatbildētu jautājumu par to. Vai visi zīdītāji guļ? Vai zivis arī guļ? Zināms ir tas, ka miegs cilvēkiem ir svarīgs, lai mūsu ķermenis un smadzenes atjaunotos, atgūtos no dienā pieredzētā un sagatavotos nākamās dienas notikumiem.
Miegam ir svarīgi divi rādītāji – ilgums un tā intensitāte, vai tas ir, piemēram, dziļš miegs vai tikai acu pievēršana uz mirkli. Miega trūkums ir nopietns stāvoklis, kas var novest pie dažādām veselības problēmām, piemēram, hormonu nelīdzsvarotības, paaugstināta asinsspiediena un iekaisumiem ķermenī. Ekstrēmos miega trūkuma gadījumos cilvēks var sākt redzēt haluciācijas, paaugstinās infarkta risks, miega trūkums var tikt saistīts arī ar aptaukošanos un diabētu.
Pētījumos ir pierādījies, ka pieaugušajiem ir nepieciešamas regulāri vidēji astoņas stundas netraucēta miega, pusaudžiem – pat desmit stundas, bērniem – vēl vairāk. Labs un veselīgs miegs nodrošinās labāku garastāvokli, labākas spējas koncentrēties un reaģēt uz apkārt notiekošo. Miega laikā mūsu smadzenes “iztīrās” no “atkritumiem”, kas rodas dažādos smadzeņu procesos dienas laikā.
Šajos bioķīmiskajos procesos liela nozīme ir adenozīnam – vienam no četriem nukleozīdiem, kas veido DNS un RNS, kas ir būtiskas mūsu dzīvības procesiem. Piemēram, pārāk daudz kofeīna negatīvi ietekmē adenozīna darbību, tāpēc nav vēlams dzert pārāk daudz kafijas dienas laikā vai dzert kofeīnu saturošus dzērienus neilgi pirms gulētiešanas.
Miega laikā atjaunojas ne tikai mūsu smadzenes, bet arī muskuļi, tie sevi mēģina sadziedēt iespēju robežās. Tāpēc miegs ir svarīgs ikvienam, arī tiem, kas ikdienā aktīvi nodarbojas ar sportu. Svarīgi ir ievērot arī miega higiēnu, piemēram, parūpēties, lai guļamistabā būtu svaigs gaiss, piemērots matracis, sega un spilvens. Vismaz stundu pirms gulētiešanas vēlams nelietot telefonu vai datoru, lai mūsu smadzenes saprot, ka ir laiks naktsmieram. Labs miegs ir labas veselības pamatā!
Borealis klienti izmanto miega laiku darba pauzē, ieguļoties masāžas krēslā un veltot miegam vismaz 20 – 40 minūtes, kas arī nav mazsvarīgi – dienas laikā uzkrāto stresu samazināt pēc iespējas vairāk. Un masāža ir viens no labākajiem risinājumiem, kuras laikā atslābst ķermenis, uzlabojas asinsrite un saspringtie muskuļi lēnām tiek atbrīvoti.
Uzzini par Borealis masāžas ierīcēm un to ietekmi mūsu mājas lapā.
Avoti:
Aguirre C., (2015) What would happen if you didn’t sleep? Portāls TED.com. Pieejams: https://ed.ted.com/lessons/what-would-happen-if-you-didn-t-sleep-claudia-aguirre
Barone D.A., Krieger A.C. The Function of Sleep. AIMS Neuroscience, 2015, 2(2): 71-90. Pieejams: https://www.aimspress.com/article/10.3934/Neuroscience.2015.2.71/abstract.html
Cirelli C., Tononi G. (2008) Is Sleep Essential? PLoS Biol 6(8): e216. Pieejams: https://doi.org/10.1371/journal.pbio.0060216
Perry G.S., Patil S.P., Presley-Cantrell L.R. Raising Awareness of Sleep as a Healthy Behavior.
Prev Chronic Dis 2013;10:130081. Pieejams: http://dx.doi.org/10.5888/pcd10.130081.