fbpx

Ūdens Tavā uzturā un kā to iemācīties dzert vairāk

Mēs visi zinām, ka ikdienā dzert ūdeni ir labi un veselīgi, bet cik daudz ūdens ir jādzer un kā sev atgādināt to darīt? Mūsu ķermeņi sastāv no vairāk nekā 60% ūdens, tāpēc ir svarīgi, ka padzeramies pietiekamā daudzumā katru dienu. Nepieciešamais ūdens daudzums dažādiem cilvēkiem atšķiras, jo jāņem vērā cilvēka vecums, dzimums, svars, dzīvesveids, klimats vietā, kur dzīvo. Internetā ir atrodami vairāki “ūdens kalkulatori”, kuros, ievadot attiecīgos datus, var uzzināt sev nepieciešāmā ūdens daudzumu. Vidēji tas ir ap diviem litriem ūdens dienā. Lielākā daļa cilvēku ikdienā uzņem par maz ūdens.

Kā palīdzēt sev dzert vairāk ūdens? Viens no ieteikumiem ir lietot skaistu, vairāklietojamu ūdens pudeli vai lielu glāzi, ko tur pa rokai. Vēl viens variants ir no rīta piepildīt karafi ar ūdeni un dienas laikā sekot līdzi, lai to izdzertu. Atzīmējiet sev blociņā vai kādā telefona lietotnē izdzerto ūdens daudzumu. Nereti šādas lietotnes sūta arī atgādinājumu padzerties visas dienas laikā, kas palīdz neaizmirst par ūdens dzeršanu. 

Ja jums nepatīk dzert tīru ūdeni, tam var pievienot, piemēram, citrona šķēlīti, piparmētru lapiņas vai kādu citu augli vai augu patīkamākai garšai. Pamēģiniet aizstāt citus dienā izdzertos šķidrumus, piemēram, sulas glāzi vai limonādi, ar glāzi ūdens. Izveidojot sev ieradumu padzerties noteiktā laikā, piemēram, vienmēr pamostoties, pirms katras ēdienreizes vai katru reizi atgriežoties no tualetes apmeklējuma. 

Centieties dzert ūdeni vienmērīgi visas dienas laikā. Pa nelielam malciņam vairākas reizes stundā, nevis litru ūdens vienā piegājienā. Ja jums patīk sacensību gars, izaiciniet savus draugus un pamēģiniet 30 dienu ūdens dzeršanas izaicinājumu, izveidojot sev veselīgu ieradumu ikdienā padzerties.

Vairākos pētījumos ir noskaidrots, ka nepietiekams ūdens daudzums ikdienā var vairot nogurumu, nespēku, grūtības fokusēties, galvassāpes un samazina mūsu reakcijas ātrumu. Ūdens dzeršana ikdienā ir viens no vieglākajiem un plašāk pieejamajiem veidiem kā parūpēties par savu veselību. Pievērsiet uzmanību savam izdzertā ūdens daudzumam un pavērojiet, kā jūsu labsajūta uzlabojas, kad regulāri izdzerat jums ieteicamo daudzumu.

Sāc veidot arī citus jaunus ieradumus, piemēram, ieviešot rutīnā kādus fitnesa vingrinājumus un masāžu kājām, rokām, mugurai u.c.

 

Avoti: 

Armstrong L.E., Ganio M.S., Casa D.J., et al. Mild dehydration affects mood in healthy young women. J Nutr. 2012;142(2):382-388. doi:10.3945/jn.111.142000. Pieejams: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22190027/ 

Zhang N., Du S.M., Zhang J.F., Ma G.S. Effects of Dehydration and Rehydration on Cognitive Performance and Mood among Male College Students in Cangzhou, China: A Self-Controlled Trial. International Journal of Environmental Research and Public Health. 2019; 16(11):1891. https://doi.org/10.3390/ijerph16111891